kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Oparzenie słoneczne. Ile trwa rekonwalescencja?
oparzenie słoneczne ile trwa rekonwalescencja

Oparzenie słoneczne. Ile trwa rekonwalescencja?

 

Oparzenia słoneczne nadal nie należą do rzadkości. Niestety, wiele osób przedkłada szybkie zdobycie opalenizny nad własne zdrowie i nie używa kremów przeciwsłonecznych. Oparzenia słoneczne mogą także przytrafić się, jeśli preparat przeciwsłoneczny nakładany jest niewłaściwie. W każdym przypadku konsekwencje są bardzo dotkliwe. To nie tylko czerwona i łuszcząca się skóra, ale także ból, opuchlizna, pęcherze wypełnione płynem surowiczym i bolesne, otwarte ranyJak długo trwają oparzenia słoneczne? I czy istnieją sposoby pozwalające bezpiecznie skrócić ten proces? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Oparzenia słoneczne – jak powstają i kto jest na nie najbardziej narażony?

Oparzenie słoneczne jest naturalną reakcją organizmu na ciepło dostarczane organizmowi wraz z promieniami słonecznymi. W zdrowym organizmie zdolność do pochłaniania promieni UVA oraz UVB wykazuje melanina – naturalny barwnik występujący w skórze. Jeśli Twoje ciało wystawione jest na długotrwałe działanie promieniowania, organizm zaczyna wytwarzać więcej tego pigmentu, aby chronić skórę przed uszkodzeniem cieplnym. To właśnie tak powstaje opalenizna.

Zdolności obronne organizmu są jednak dość ograniczone, głównie przez czynniki genetyczne. Po pewnym czasie organizm nie jest już w stanie produkować melaniny. W takiej sytuacji ciepło promieni słonecznych akumulowane jest w skórze. Zwiększa jej temperaturę i prowadzi do ścinania się białka. W naturalny sposób prowadzi to do powstawania oparzeń słonecznych.

Oparzenia słoneczne – etapy

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile utrzymuje się oparzenie słoneczne. Zależy to od wielu czynników – fototypu, ogólnej kondycji skóry i jej zdolności do regeneracji, wieku czy sposobu postępowania już po oparzeniu.

Największy wpływ na to, ile trwa oparzenie słoneczne, ma jednak rozległość i stopień samego oparzenia. Pozostałe czynniki mogą jedynie wydłużyć lub skrócić czas gojenia się pęcherzy i ran o nie więcej niż 1 czy 2 dni.

Warto więc zapoznać się z klasyfikacją oparzeń. W terminologii medycznej stosuje się ocenę oparzeń skóry według trójstopniowej skali:

  • Oparzenia I stopnia. Są one najczęstsze i – jak można się domyślić – najmniej dotkliwe. Obejmują tylko naskórek oraz wierzchnią warstwę skóry. Związane z nimi nieprzyjemne dolegliwości występują już po kilku godzinach nieustannego przebywania na słońcu. W pierwszej kolejności pojawia się silne zaczerwienienie oraz uczucie gorąca na objętym oparzeniem obszarze. Może wystąpić pieczenie, lekka bolesność oraz wrażliwość na bodźce.
  • Oparzenia II stopnia. Konsekwencje takich oparzeń są bardziej dokuczliwe i powodują znacznie większy ból. Oprócz zaczerwienienia, wrażliwości na dotyk i pieczenia pojawiają się także wypełnione płynem surowiczym pęcherze. Na całej poparzonej powierzchni występuje obrzęk oraz widoczny stan zapalny na granicy zmian chorobowych i zdrowej skóry. Można też obserwować silne łuszczenie się naskórka, a niekiedy również zmiany martwicze.
  • Oparzenia III stopnia. Na szczęście jest to typ oparzeń, który zdarza się najrzadziej, przynajmniej jeśli chodzi o uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce. Jest to nieczęste, ponieważ, zanim dojdzie do oparzeń III stopnia, organizm zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze – ból, silne pieczenie, dojmujące uczucie gorąca. Większość pacjentów z oparzeniami III stopnia doświadczyła ich np. po utracie przytomności lub gdy nie było możliwości w żaden sposób uchronić się przed słońcem. W takiej sytuacji oparzenia obejmują całą skórę wraz z okolicznymi tkankami podskórnymi. Tkanki dotyka martwica, a na skórze pojawiają się duże, otwarte, sączące się rany. Ponieważ uszkodzeniu ulegają również nerwy, skóra staje się niewrażliwa na dotyk.

Musisz jednak pamiętać, że każdy etap oparzeń słonecznych jest groźny. Nawet jeśli nieprzyjemne objawy oparzenia już po kilku dniach ustąpią, wciąż pozostaną uszkodzenia na poziomie komórkowym. Skóra ma zdolność do regeneracji, ale jest ona ograniczona. Regularne wystawianie skóry na słońce bez odpowiedniej, dobranej do fototypu ochrony znacznie zwiększa ryzyko powstawania złośliwych zmian nowotworowych.

Ile trwa oparzenie słoneczne I stopnia?

Oparzenia słoneczne I stopnia trwają najkrócej ze wszystkich. Z reguły niemal wszystkie dolegliwości ustępują już po 2–3 dniach. Po tym czasie skóra przestaje być tkliwa i bolesna (choć może zacząć się łuszczyć), a pieczenie jest już niemal nieodczuwalne.

W tym okresie oparzenie nie powinno Ci już doskwierać, ale nie oznacza to, że całkowicie zniknęło. Nawet po kilku dniach wciąż należy stosować intensywną pielęgnację objętych poparzeniem części ciała. Pamiętaj, aby:

  • unikać długotrwałej ekspozycji nas słońce, zwłaszcza w godzinach 11–15;
  • zaprzestać stosowania mocnych środków myjących i szorowania skóry podczas kąpieli;
  • regularnie aplikować nawilżające i łagodzące kosmetyki z aloesem, pantenolem, witaminą E, alantoiną, glicerolem czy wyciągiem z nagietka.

Zwiększ intensywność pielęgnacji, jeśli po ponownym wyjściu na słońce powrócą niepokojące objawy – przede wszystkim pieczenie lub uczucie gorąca w skórze.

Ile trwa oparzenie słoneczne II stopnia?

W tym przypadku trudniej powiedzieć, kiedy schodzą oparzenia słoneczne. W niektórych przypadkach może to być zaledwie 5–7 dni, a w innych – nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, jak dużego obszaru skóry dotyczy oparzenie, jak głęboko zostały uszkodzone tkanki skórne i jakie leczenie zostało zastosowane.

Jeśli pęcherze są niewielkie i nieliczne, możesz zastosować dostępne w drogeriach lub aptekach produkty na oparzenia słoneczne albo domowe sposoby. Szczególną uwagę zwróć na:

  • okłady chłodzące;
  • chłodne kąpiele lub prysznice, najlepiej samą wodą lub z wykorzystaniem delikatnego, emolientowego środka myjącego;
  • domowe sposoby – okłady z maślanki, aloesu, ogórka, ziemniaków, nagietka lub zielonej herbaty;
  • produkty farmaceutyczne lub kosmetyczne z pantenolem, alantoiną, witaminą A, lanoliną, kwasem mlekowym lub mocznikiem.

Niekiedy może być zastosowanie środków zaordynowanych przez lekarza. Jeśli pęcherze pękają lub na obszarze oparzenia pojawią się pękające rany i nadżerki, lekarz przepisze Ci maści z antybiotykiem lub inne leki antyseptyczne, przeważnie na bazie cynku.

Ile trwa oparzenie słoneczne III stopnia?

W takim przypadku czas trwania obrażeń słonecznych może wynosić nawet kilka miesięcy. Do leczenia oparzeń III stopnia nie wystarczą zwykłe środki łagodzące. Konieczne jest leczenie szpitalne pod okiem specjalistów.

Niezbędne jest również leczenie ogólnoustrojowe. U pacjentów z oparzeniami słonecznymi III stopnia często dochodzi do wyraźnego spadku temperatury ciała, trwałego obniżenia ciśnienia i osłabienia całego organizmu.

Jak przyspieszyć gojenie się oparzeń słonecznych?

Na to, po ilu dniach schodzi oparzenie słoneczne wpływ ma także leczenie objawowe oraz odpowiednia pielęgnacja miejsc, w których skóra została uszkodzona.

Ten proces mogą przyspieszyć również:

  • Zdrowa dieta. Jedz dużo warzyw, owoców i produktów bogatych w białka. Ogranicz natomiast spożywanie cukrów i alkoholu.
  • Nawodnienie organizmu. Pij przynajmniej o 20% więcej wody niż zwykle. Pomocne może okazać się również picie zielonej herbaty. Jest ona bogata w polifenole, które przyspieszają gojenie się ran i wspomagają odnowę komórkową.
  • Niedopuszczenie do kolejnych podrażnień. Chroń oparzone miejsca przed słońcem – stosuj specjalne balsamy z filtrem przeciwsłonecznym i okryj się lekką, przewiewną tkaniną. Unikaj też ciasnych ubrań i biżuterii, które mogłyby podrażnić ranę.

Uważnie obserwuj też swój organizm. Zgłoś się do lekarza, jeśli wystąpią u Ciebie objawy takie jak wysoka gorączka, dreszcze, duża opuchlizna skóry czy silny ból.

Skutecznie zapobiegaj powstawaniu oparzeń słonecznych!

Pamiętaj, że oparzenia słoneczne są nie tylko nieprzyjemne, ale też bardzo groźne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach śmiertelne.

Najlepiej jest po prostu zawczasu chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Stosuj kremy z filtrem za każdym razem, kiedy wychodzisz na słońce. Bardzo ważne jest też, aby:

  • szczególną uwagę zwrócić na najbardziej narażone na oparzenia części ciała – barki, kolana, stopy i twarz;
  • regularnie aplikować balsam przeciwsłoneczny – przynajmniej co 2 godziny lub częściej;
  • ponownie nałożyć balsam po kąpieli w wodzie, nawet jeśli stosujesz kosmetyk wodoodporny;
  • nie opalać się w godzinach szczytu – od 11 do 15;
  • nie zasypiać na słońcu.

Trzymanie się tych zasad pozwoli Ci skutecznie zapobiegać powstawaniu oparzeń słonecznych. Miej na uwadze, że konsekwencje nadmiernej ekspozycji na słońce wychodzą daleko poza krótkotrwałe zniszczenia wierzchnich warstw skóry. Opalanie się jest też jedną z najczęstszych przyczyn powstawanie czerniaka – nowotworu złośliwego skóry. Zabezpieczając swoją skórę przed słońcem, dbasz o swoją przyszłość.

Produkty po opalaniu dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="640" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium