kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Czy białe plamy na opalonej skórze można usunąć? Zobacz, jak skutecznie wyrównać koloryt skóry
białe plamy na opalonej skórze

Czy białe plamy na opalonej skórze można usunąć? Zobacz, jak skutecznie wyrównać koloryt skóry

 

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować poważne problemy zdrowotne – od nieodwracalnych uszkodzeń skóry, poprzez przegrzanie organizmu, aż po nowotwór. Niekiedy jednak wywołuje tylko szkody natury estetycznej lub schorzenia niezagrażające życiu, które łatwo wyleczyć. Jednym z takich defektów są białe plamy na opalonej skórze. Warto wiedzieć, co je wywołuje i w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie.

Jak powstają odbarwienia skóry po opalaniu?

Jasne przebarwienia po opalaniu nie są rzadką przypadłością. Najczęściej pojawiają się na ramionach, plecach i dekolcie, ale mogą też wystąpić na innych częściach ciała.

Za ich powstawanie odpowiedzialny jest stan nazywany hipopigmentacją. Dochodzi do niego najczęściej, gdy z jakichś powodów zniszczone zostaną komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny – melanocyty. Ponieważ to właśnie melanina odpowiada za powstawanie opalenizny, obszary skóry dotknięte jej niedoborem nie zmieniają zabarwienia pod wpływem promieni słonecznych.

Przyczyny powstawania białych plam na skórze od słońca mogą być różne. Często odpowiadają za nie uwarunkowania genetyczne lub infekcje, ale też mechaniczne uszkodzenia skóry.

Najczęściej u podłoża hipopigmentacji leżą:

  • grzybica skóry wywołana drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale – przypadłość ta dotyka przede wszystkim osoby regularnie opalające się w solarium, w którym łóżka z lampami nie są dokładnie dezynfekowane po każdym kliencie;
  • przyjmowanie leków fotouczulających – nierównomiernie zwiększają one czułość skóry na słońce, przez co w wielu miejscach dochodzi do poparzeń skóry, a w innych nie opala się ona wcale; takie działanie wykazują przede wszystkim leki przeciwcukrzycowe i przeciwpadaczkowe, antybiotyki, leki moczopędne, a także doustna antykoncepcja hormonalna;
  • wahania hormonalne powodujące zwiększony poziom estrogenów (np. w tracie ciąży);
  • niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, szczególnie mikrodermabrazja oraz zabiegi laserowe;
  • początkowe stadium bielactwa;
  • blizny np. po trądziku lub ospie;
  • liszaj.

Nie zawsze za białymi plamami na opalonej skórze stoją jednak inne choroby lub zaburzenia. Melanocyty mogą być też uszkodzone przez promienie słoneczne w trakcie opalania, choć zdarza się to rzadko. Odbarwienia po opalaniu częściej pojawiają się, gdy po nadmiernej ekspozycji na słońce skóra zaczyna się nierównomiernie łuszczyć. Na szczęście problemowi o takim podłożu można łatwo zaradzić.

Czy białe plamy na skórze od słońca można usunąć domowymi sposobami?

Odbarwienia skóry po opalaniu, które powstały w wyniku uszkodzenia jej przez promienie UV i nie są wywołane medyczną hipopigmentacją, z czasem zanikają samoistnie.

Aby przyspieszyć ten proces, regularnie stosuj specyfiki, które pobudzają regenerację skóry. Dobroczynne działanie wykazują przede wszystkim:

  • żel aloesowy;
  • wyciąg z alg morskich;
  • witaminy A i E – możesz stosować zawierające je balsamy lub aplikować stężony roztwór z kapsułki;
  • naturalne oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie olej ze słodkich migdałów, oliwa, olej jojoba, olej macadamia;
  • kremy z retinolem.

Stymulację odnowy komórkowej skóry zapewnią Ci również odpowiednie nawodnienie organizmu oraz spożywanie pokarmów zawierających beta-karoten. Barwnik ten odkłada się w komórkach skóry i powoduje ich ciemniejsze zabarwienie. Nie przyspieszy on regeneracji melanocytów, ale wizualnie ujednolici koloryt skóry.

Jeśli nie możesz czekać, białe plamy po opalaniu możesz zamaskować samoopalaczem lub bronzerem wymieszanym z balsamem nawilżającym. Pamiętaj przy tym, aby unikać wystawiania uszkodzonej skóry na słońce, a jeśli to niemożliwe – zabezpieczyć ją kremem przeciwsłonecznym z wysokim faktorem SPF.

Przy konsekwentnym działaniu zadowalające efekty powinny pojawić się już po miesiącu.

Specjalistyczne leczenie białych plam na skórze po opalaniu

W przypadku, gdy odbarwienia skóry po opalaniu są uporczywe i utrzymują się kilka miesięcy, udaj się do dermatologa. Ustalenie przyczyny zaniku komórek barwnikowych pozwoli Ci szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

W zależności od przyczyny problemu stosuje się:

  • laserowe usuwanie zbliznowaciałej tkanki (zamiennie stosuje się również krioterapię);
  • kosmetyczne zabiegi mikrodermabrazji lub peelingów chemicznych;
  • terapię hormonalną;
  • leki przeciwgrzybicze doustnie lub w postaci maści zawierających najczęściej klotrimazol i ketokonazol;
  • preparaty steroidowe.

W skrajnych przypadkach zaleca się naświetlanie odbarwień promieniami ultrafioletowymi metodą PUVA, aby pobudzić produkcję melaniny. Terapia ta jest z reguły długotrwała i potrzeba przynajmniej kilku sesji, aby przyniosła pożądane efekty. W przypadku gdy powodem hipopigmentacji jest bielactwo, metodę PUVA stosuje się łącznie ze środkami farmaceutycznymi.

Nie zawsze możesz zapobiec pojawianiu się białych plam na opalonej skórze, ale istnieją sposoby na ograniczenie ryzyka ich pojawienia się. Zdrowy tryb życia i nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym przed każdym wyjściem na słońce są niezbędne, aby Twoja skóra miała równomierny koloryt nawet po kilku sesjach opalania. Odbarwienia to nie tylko problem estetyczny – negatywnie wpływają także na Twoje samopoczucie i pewność siebie.

Kremy i emulsje do opalania dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="634" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium