kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Czerwona skóra po opalaniu. Jak długo utrzymuje się ten efekt?
czerwona skóra po opalaniu jak długo się utrzymuje

Czerwona skóra po opalaniu. Jak długo utrzymuje się ten efekt?

 

Tuż po opalaniu na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienia? Dotknięcie skóry jest bolesne i zostawia biały ślad, który jest widoczny nawet przez kilka sekund? Intensywnie zaczerwieniona skóra po opalaniu nie jest naturalnym i pożądanym efektem opalania. Zazwyczaj oznacza to, że na skutek niewłaściwej ochrony przeciwsłonecznej lub jej braku doszło do uszkodzeń w obrębie naskórka, a nawet głębszych warstw skóry. Nie jest to tylko chwilowy defekt estetyczny – uszkodzenia skóry mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak pozbyć się czerwonej opalenizny? I jak długo utrzymuje się taki efekt?

Dlaczego pojawia się zaczerwieniona skóra po opalaniu?

Wiele osób zaczerwienienia po opalaniu utożsamia po prostu z opalenizną. Mówi się, że czerwony kolor opalenizny to po prostu taka uroda osób z bardzo jasną karnacją i skóra sama zbrązowieje z czasem. W rzeczywistości – jak już zostało wspomniane – czerwona skóra po opalaniu zawsze oznacza, że doszło do uszkodzeń skóry.

I choć powstawanie tego typu opalenizny rzeczywiście związane jest z jasną karnacją, to nie należy uznawać tego zjawiska za normalne i bagatelizować go. Przy odpowiednio dobranych preparatach z filtrami przeciwsłonecznymi nie powinno dojść do takiej sytuacji.

Zaczerwieniona po opalaniu skóra jest tak naprawdę oparzeniem słonecznym. Z jednej strony odpowiadają za niego promienie UVA, która uszkadzają komórki skóry, a z drugiej – promienie UVB, które podnoszą temperaturę w skórze do momentu, w którym ścina się w niej białko. W takiej sytuacji dochodzi również do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze właściwej, co powoduje ból, obrzęk i pocenie się.

Zaczerwienienia na skórze po opalaniu mogą pojawić się już po 2 godzinach. Początkowo nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy. Dopiero po około 12–24 godzinach symptomy oparzenia nasilają się i powodują mocny dyskomfort. Jeśli uszkodzenia skóry są poważne, bardzo często towarzyszy im wrażliwość na dotyk, a także pieczenie i łuszczenie się skóry.

Czerwona skóra po opalaniu – co robić?

Jeśli chcesz pozbyć się czerwonej opalenizny, postaw przede wszystkim na nawilżanie i regenerację skóry. Przyspieszy to leczenie i pomoże uniknąć niepożądanych skutków ubocznych – blizn, przebarwień czy szybszemu starzeniu się skóry.

Co stosować na czerwoną skórę po opalaniu? Na oparzenia słoneczne możesz działać zarówno od środka, jak i od wewnątrz. Podwójne działanie jest w tym przypadku nawet wskazane. Oparzenia słoneczne bardzo często powodują złe samopoczucie, gorączkę i dreszcze, obniżają też ciśnienie krwi. Mogą nawet prowadzić do zaburzeń rytmu serca. W takiej sytuacji Twój organizm wszystkie siły regeneracyjne przerzuci na poprawę swojej ogólnej kondycji. Odnowa komórkowa skóry w wielu przypadkach będzie więc poważnie zaburzona.

Jeśli pojawią się u Ciebie złe samopoczucie i zaczerwienienia skóry po opalaniu, działaj dwutorowo. Przede wszystkim:

  • Intensywnie nawadniaj organizm. Przyjmuj przynajmniej 20–30% więcej płynów niż zazwyczaj. Wybierz niegazowaną wodę mineralną lub zieloną herbatę, a unikaj kawy i słodzonych napojów. Pomoże to także obniżyć temperaturę ciała, a przy tym zmniejszyć nieprzyjemne pieczenie i bolesność.
  • Spożywaj duże ilości pokarmów zawierających beta-karoteny, witaminy i flawonoidy. Skutecznie odżywiają one skórę i szybko poprawiają jej kondycję. Im szybsza będzie regeneracja skóry, tym szybciej pozbędziesz się czerwonej opalenizny.
  • Nawilżaj skórę od zewnątrz. Stosuj gotowe żele albo pianki z pantenolem lub preparaty odżywiające skórę. Wybieraj przede wszystkim te zawierające substancje łagodzące (aloes, alantoina, glicerol, wyciąg z nagietka lub rumianku) oraz zapobiegające odpływowi wilgoci ze skóry (olejek kokosowy, arganowy i inne). Dobrze jest też sięgnąć po domowe sposoby na zaczerwienioną skórę po opalaniu – maślankę lub kefir.

Pomocne może okazać się również stosowanie chłodnych okładów na skórę – nawet jeśli nie dokucza Ci obrzęk, pieczenie czy bolesność.

Jak długo utrzymuje się czerwona skóra po opalaniu?

To, jak długo skóra jest czerwona po opalaniu, zależy od stopnia oparzenia.

Oparzenie słoneczne I stopnia

W jego przebiegu występuje zwykle zaczerwienienie oraz pieczenie skóry. Czasami pojawia się bolesność, poczucie rozbicia czy podwyższona temperatura ciała. Objawy te uwidaczniają się po kilku lub kilkunastu godzinach po zakończeniu ekspozycji na słońce. Nasilają się zaś po kolejnych kilkunastu, ale z reguły nie uniemożliwiają normalnego funkcjonowania. Po 2–3 dniach zaczerwienienie skóry po opalaniu powinno być znacznie mniej widoczne, a po kolejnych dwóch znika całkowicie.

Oparzeniu słonecznym II stopnia

Skóra jest silnie zaczerwieniona i mocno piecze. Towarzyszy jej tkliwość oraz ból niebędący reakcją na dotyk. Nierzadko występuje również opuchlizna. Naskórek zaczyna się łuszczyć i pojawiają się wypełnione płynem surowiczym pęcherze. W wyniku oparzenia słonecznego II stopnia pogarsza się ogólne samopoczucie – możesz czuć osłabienie, mieć dreszcze w połączeniu z wysoką gorączką i bólem głowy. Niekiedy na skórze tworzą się też nadżerki i owrzodzenia.

Spektrum objawów jest więc bardzo szerokie. Trudno stwierdzić, ile czasu zajmie wyleczenie ich wszystkich. W najlżejszych przypadkach tego stopnia oparzeń czerwona skóra po opalaniu traci swój intensywny kolor już po około 7–8 dniach. Jeśli natomiast dojdzie do zakażenia tkanki skórnej i konieczne będzie wprowadzenie antybiotykoterapii, rekonwalescencja może zająć nawet kilka tygodni.

Jak szybko pozbyć się czerwonej opalenizny?

Czerwonej skóry po opalaniu nie pozbędziesz się tak szybko. Wszelkie domowe sposoby czy specjalistyczne preparaty na oparzenia przyspieszą regenerację skóry, ale o okres nie krótszy niż 1–2 dni. Ich głównym zadaniem jest złagodzenie podrażnień, zapobieganie dalszym uszkodzeniom, a także redukcja obrzęków. Skóra potrzebuje swojego czasu na regenerację, a tego procesu nie da się znacząco skrócić.

Najważniejsze jest nie dopuszczać do pogorszenia oparzeń. Miej na uwadze to, że zaczerwienienia po opalaniu mogą się nasilać przez kilkadziesiąt godzin po ekspozycji na słońce. Nie bagatelizuj więc nawet najmniejszej oznaki poparzenia. Jeśli tylko zauważysz, że Twoja skóra zrobiła się czerwona, zacznij działać. W tym czasie unikaj nadmiernego wystawiania się na słońce, a jeśli koniecznie musisz wyjść – stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50.

Produkty po opalaniu dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="640" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium