kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Jak zabić pluskwy? Wypróbuj skuteczne metody na insekty w domu!
jak zabić pluskwy skuteczne metody

Jak zabić pluskwy? Wypróbuj skuteczne metody na insekty w domu!

 

Pluskwy w domu wcale nie są tak rzadkim problemem. Wydawałoby się, że przy współczesnym poziomie higieny uchronienie swojego domu przed tymi żarłocznymi insektami jest łatwe. Nic bardziej mylnego – obecność pluskiew w mieszkaniu nie jest związana z poziomem czystości. Dlatego tym trudniej jest w porę zauważyć inwazję pluskiew, a przez to poradzić sobie z problemem. Tymczasem im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Sprawdź nasz krótki poradnik, jak pozbyć się pluskiew w domu i jakie są najlepsze sposoby na pluskwy.

skuteczne środki na komary i kleszcze

Czym są i skąd się biorą pluskwy?

Pluskwy są małymi, owalnymi, brązowymi owadami żywiącymi się krwią zwierząt i ludzi. Najczęściej po prostu przynosi się je z zewnątrz – na butach lub w bagażu. Owady te mogą też przemieszczać się pomiędzy mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych.

Dorosłe osobniki pluskwy domowej mają płaskie ciała, kształtem i wielkością podobne do pestek jabłek. Ich cechą charakterystyczną jest półprzezroczysty pancerz. Po karmieniu przeziera przez niego krew, a owad przybiera najpierw brunatną.

Pluskwy nie mają skrzydeł, ale mogą bardzo szybko przemieszczać się po płaskich powierzchniach. Są aktywne głównie w nocy i zwykle gryzą ludzi podczas snu. Podczas karmienia przegryzają skórę i pobierają pokarm nawet przez 10 minut!

Jeśli zauważysz obecność pluskiew w domu, jak najszybciej podejmij działanie. Te nieprzyjemne insekty rozmnażają się bardzo szybko. Przez całe życie, które w sprzyjających warunkach trwa nawet 300 dni, samica może złożyć kilkaset jaj. Jak wykryć pluskwy w domu?

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie, czy w domu są pluskwy, jest dokładne obejrzenie prześcieradła oraz materaca. O obecności tych insektów świadczą zazwyczaj małe, czarne plamki, rozsiane nierównomiernie na całej powierzchni pościeli. Plamki te są przetrawioną ludzką krwią.

Innym symptomem zapluskwienia mieszkania są nawracające ranki na całym ciele. Początkowo są one bezbolesne, ale po kilku dniach zaczynają swędzieć, a zaczerwienienie obejmuje większy obszar. Ugryzienia pluskiew wyglądem mogą przypominać ukłucia komarów, przez co często problem ten jest bagatelizowany.

Czy pluskwy mogą być w ubraniach? Tak. Mogą one zasiedlić każdy zakątek mieszkania, zwłaszcza ciemny i przytulny. Gromadzą się przy listwach podłogowych, pod meblami, za obrazami, drewnianymi panelami czy w drewnianych ościeżnicach drzwi. Niemniej ich głównym pokarmem jest krew, dlatego przeważnie zasiedlają one miejsca najbliższe swojemu żywicielowi. Ich siedlisk szukaj przede wszystkim w materacach, obiciach tapicerowanych mebli i legowiskach zwierząt.

Musisz też wiedzieć, że niedojrzałe pluskwy, zanim osiągną ostateczną formę, pięć razy zrzucają pancerz. Z tego powodu jedną z najłatwiejszych do zauważenia oznak bytności tych owadów w domu są pozostałości pancerzyków pozostawiane pod łóżkiem i innymi meblami, a także wzdłuż listew podłogowych. Łuski pancerzowe mają jasnożółty kolor i przypominają nieco łupinki zbóż.

Co zabija pluskwy domowe? Najczęstsze sposoby zwalczania pluskiew

Jeśli chcesz pozbyć się pluskiew raz na zawsze, zacznij od generalnych porządków. Najpierw skup się na miejscach, w których zwykle bytują te szkodniki, a później wyczyść każdy zakątek mieszkania.

Co trzeba zrobić?

  • Wypierz ubrania, pościel, buty, zasłony i inne tekstylia.
  • Dokładnie wyszoruj materac i zabezpiecz go szczelnie zamykanym pokrowcem – po czasie wyczyść go jeszcze kilkakrotnie, a najlepiej oddaj do czyszczenia chemicznego.
  • Odkurz i odkaź ramę łóżka.
  • Dokładnie odkurz wszystkie powierzchnie w mieszkaniu i przetrzyj je wodą z detergentem.
  • Załataj szczeliny w ścianach, a w ich okolicy rozłóż waciki nasączone olejkiem eterycznym.
  • Wyczyść tapicerowane meble myjką parową.

Jak odstraszyć pluskwy skutecznie i sprawić, że już nie powrócą? Zaopatrz się w specjalistyczny preparat owadobójczy. Współczesne specyfiki do tępienia pluskiew zawierają środki aktywne, które zamknięte są w mikrokapsułkach z przepuszczalną błoną. Dzięki temu mogą uwalniać preparat jeszcze przez kilka miesięcy po jego rozpyleniu na powierzchnię mebli, podłóg czy zasłon. Dostępne są także środki w sprayu, pułapki zwabiające dorosłe osobniki, a także środki w płynie do mycia gładkich powierzchni.

Często można spotkać się z pytaniem, czy Domestos zabija pluskwy. Podobnie jak wszystkie środki na bazie chloru wykazuje on silne działanie biobójcze. Niemniej jego stosowanie może być problematyczne, ponieważ pluskwy zazwyczaj osiedlają się w delikatnych i podatnych na zniszczenia materiałach tekstylnych i drewnianych.

Małą skuteczność mają natomiast domowe sposoby na pluskwy. Naturalne specyfiki nie zabijają tych owadów, zwłaszcza jeżeli ich liczebność jest duża. Mogą jednak działać odstraszająco i wypłoszyć pluskwy z ich kryjówek. Musisz więc wiedzieć, jakich zapachów nie lubią pluskwy. To np. aromaty kurkumy i goździków. Warto skropić wszystkie tekstylia olejkami eterycznymi produkowanymi z tych roślin lub dodawać kilka kropel do każdego prania.

Jaka temperatura zabija pluskwy i czy pranie może pomóc w ich zwalczaniu?

Jeśli zależy Ci na tym, aby skutecznie usunąć pluskwy, ciepło może być Twoim sprzymierzeńcem. Pluskwa domowa najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Zabójcza dla niej jest temperatura powyżej 45°C. Nie musisz więc wygotowywać ubrań czy pościeli – wystarczy zwykłe pranie.

Aby mieć pewność, że wszystkie jaja, larwy i dorosłe osobniki zostały zlikwidowane, do prania dodaj środek odkażający. Tekstylia wysusz w suszarce bębnowej lub dobrze je wyprasuj.

Wysoką temperaturę możesz wykorzystać również do czyszczenia tapicerek i podłóg. Z pomocą przyjdzie Ci myjka parowa z wymiennymi końcówkami: do tapicerek oraz do powierzchni płaskich.

Ozonowanie i ultradźwięki na pluskwy – rzeczywiście skuteczne czy tylko modne?

Niestety, pluskwy są odporne na niektóre związki chemiczne i nawet agresywne działania mogą nie pozwolić Ci pozbyć się wszystkich owadów. W takich przypadkach warto sięgnąć po profesjonalne rozwiązanie, jakim jest ozonowanie. To skuteczna metoda dezynsekcji trójatomowymi cząsteczkami tlenu o silnych właściwościach biobójczych.

Zalet ozonowania jest mnóstwo. Najważniejsze jest to, że:

  • zbieg ten dokładnie odkaża wszystkie typy powierzchni i materiałów w mieszkaniu;
  • jest to metoda bezpieczna dla zdrowia i nie pozostawia szkodliwego śladu chemicznego na czyszczonych powierzchniach;
  • cząsteczki ozonu wnikają we wszystkie zagłębienia i pory materiałów, dzięki czemu skutecznie usuwają pluskwy tam, gdzie nie dotrzesz standardową myjką;
  • ozonowanie jest szybkie i nie wymaga wiele wysiłku – sam zabieg razem z wietrzeniem zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu godzin.

Warto zaopatrzyć się również w urządzenie emitujące ultradźwięki w bardzo wysokiej częstotliwości – od 30 do 60 tysięcy Hz. Nie są one słyszalne dla ludzi, ale skutecznie wypłaszają pluskwy poza zasięg oddziaływania urządzenia.

Pamiętaj przy tym, że walka z pluskwami wymaga przede wszystkim cierpliwości i skłonności do poświęceń. Może zdarzyć się tak, że nie uda się pozbyć insektów z niektórych mebli. W takim przypadku niestety nie ma innej możliwości niż pozbycie się zainfekowanych przedmiotów z domu. Nie wahaj się tego zrobić!

Preparaty na pluskwy dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="1257" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium