kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Mole ubraniowe. Jak rozpoznać, że zagnieździły się także w Twojej szafie?
Mole ubraniowe. Jak rozpoznać, że zagnieździły się także w Twojej szafie?

Mole ubraniowe. Jak rozpoznać, że zagnieździły się także w Twojej szafie?

 

Mole ubraniowe w zadziwiająco szybkim tempie potrafią zniszczyć niemal wszystkie ubrania znajdujące się w Twojej szafie. Na domiar złego te żarłoczne owady nie są zbyt ruchliwe i zwykle przebywają tylko tam, gdzie mogą bez przeszkód się pożywiać. Trudno je więc w porę zauważyć i podjąć odpowiednie działania. Jak rozpoznać, że zagnieździły się w Twojej szafie? Skąd biorą się mole odzieżowe i jak odróżnić je od spożywczych? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Mól spożywczy a odzieżowy – czym różnią się te owady?

Różnice pomiędzy molem spożywczym a odzieżowym są niewielkie. Najczęściej identyfikuje się je na zasadzie „mól spożywczy w kuchni, a mól odzieżowy w szafie”. Hipoteza ta zwykle znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, ale nie zawsze. Zanim więc podejmiesz konkretne działania, dokładnie przyjrzyj się tym owadom.

Jak odróżnić mole spożywcze od odzieżowych? Te pierwsze insekty przeważnie są większe – dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet centymetr. Inne jest także ich zabarwienie. Omacnica spichrzanka, czyli najczęściej spotykany w polskich domach mól żywieniowy, ma barwę żółtą lub jasnobrązową, a w tylnej części jej skrzydeł występują ciemne, poprzeczne pasy. Ciemniejszego koloru jest również głowa tego owada.

Mole ubraniowe są natomiast niewielkie i nieczęsto mierzą nie więcej niż kilka milimetrów długości. Rzadko zdarza się też, żeby przyjmowały barwę inną niż żółta. Co ciekawe, niektóre z nich mogą bytować w kuchni. Okazuje się, że przysmakiem mola kożusznika może być pieprz! Niestety, niecodzienne zwyczaje żywieniowe tych szkodników sprawiają, że jeszcze trudniej rozróżnić ich poszczególne gatunki.

Jeśli chcesz szybko odróżnić mola spożywczego od ubraniowego, postaraj się złapać jednego osobnika, sfotografować go, a zdjęcie porównać z dostępnymi w internecie zasobami.

Skąd się biorą mole odzieżowe?

Pojawienie się w Twoim domu moli odzieżowych nie musi oznaczać, że nie jest on dostatecznie czysty. Owady te mogą zalęgnąć się nawet w najlepiej wysprzątanym mieszkaniu – ich bytność nie ma żadnego związku z poziomem higieny.

Skąd zatem biorą się mole odzieżowe? Najprostszą drogą pojawienia się tych owadów jest ich migracja z jednego środowiska do drugiego. Jej powodem zwykle jest poszukiwanie pożywienia lub ucieczka przed nieprzyjaznymi środkami chemicznymi. Do Twojego domu mole odzieżowe mogą dostać się przez szyb wentylacyjny czy przez okno.

Mola odzieżowego możesz też po prostu przynieść do domu. Niektóre gatunki tych owadów (np. mól futrzany) równie dobrze odnajdują się w środowisku domowym, jak i naturalnym. Ich jaja mogą przyczepić się do Twojego ubrania lub butów, a potem – jeśli trafią na korzystne warunki – rozwinąć w larwy. Zdarza się też, że jaja moli ubraniowych znajdują się na dopiero co zakupionych ubraniach, pościeli czy innych materiałach tekstylnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy w odzież zaopatrujesz się w ekskluzywnych butikach, czy second handach.

Duże prawdopodobieństwo pojawienia się moli odzieżowych w Twojej szafie zachodzi również wtedy, gdy używasz wabiących muchy lub komary lepów. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się moli w Twojej szafie, zrezygnuj ze stosowania tej formy pułapek. Zamiast tego postaw na preparaty zawierające środki odstraszające.

Jak rozpoznać, że w Twojej szafie występują mole ubraniowe?

Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, jak rozpoznać mole, zanim uczynią one nieodwracalne szkody w Twojej garderobie. Duży wpływ na to ma cykl życia i związany z jego fazami apetyt mola. Ciekawostką jest fakt, że dorosłe osobniki w ogóle nie jedzą. Ich jedynym zadaniem jest złożenie jaj, z których po około 5–10 dniach wyklują się larwy.

To właśnie mole w stadium larwalnym są odpowiedzialne za zjadanie ubrań. Jest to tym bardziej problematyczne, że w tym okresie rozwoju trudno je wykryć w szafie. Białawe gąsienice są na tyle małe, że przeoczenie ich w gąszczu ubrań jest bardzo prawdopodobne.

Na obecność moli ubraniowych mogą wskazywać pojawiające się nagle drobne dziurki w ubraniach. Na jaki typ odzieży należy zwrócić szczególną uwagę? Większość występujących w Polsce moli żywi się włóknami pochodzenia zwierzęcego, a na zniszczenia narażone są zwłaszcza:

  • naturalne futra;
  • odzież wełniana i jedwabna;
  • filc i moher (kapelusze, rękawiczki);
  • tkaniny sztuczne z domieszkami naturalnych włókien zwierzęcych – dywany, płaszcze.

Ważnym składnikiem pożywienia moli ubraniowych są związki azotowe. Dlatego przyciągają je także ubrania zapocone czy zabrudzone substancjami organicznymi.

Sygnałem, którym powinien Cię zaalarmować, jest pojawienie się dorosłej formy mola odzieżowego. Postaraj się jak najszybciej sprawdzić, czy jest to pojedynczy osobnik, czy też populacja tych insektów jest liczniejsza. Pomoże Ci w tym pułapka feromonowa – lep pokryty substancją wabiącą mole. Połóż ją w pobliżu szafy, kanapy lub innych tekstyliów i codziennie kontroluj, ile osobników złapało się na lep. Pamiętaj jednak o tym, że nie wolno umieszczać jej w okolicy okien, drzwi i kratek wentylacyjnych. W ten sposób zwabisz owady z zewnątrz i zamiast rozwiązać swój problem, tylko go pogłębisz.

Walka z molami wymaga sporo cierpliwości i nieustannej obserwacji. Na szczęście współczesne środki umożliwiają szybkie i sprawne rozprawienie się z tymi szkodnikami. Wszystko stanie się prostsze, kiedy już ustalisz miejsce ich żerowania.

Produkty na mole dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="786" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium