kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Jak prać pieluchy tetrowe i flanelowe?
Jak prać pieluchy tetrowe i flanelowe?

Jak prać pieluchy tetrowe i flanelowe?

 

Pomimo łatwego dostępu do jednorazowych rozwiązań pieluchy tetrowe nie tracą na popularności. Są tanie, wytrzymałe i można je wykorzystać także do innych celów – jako śliniaczek lub podkład do przewijania. Młodzi rodzice często martwią się o pranie pieluch tetrowych. Nieumiejętne obchodzenie się z tym materiałem może sprawić, że straci on chłonność, pożółknie i pozostaną na nim liczne plamy. Jest jednak na to sposób! Zobacz, jak prać pieluchy tetrowe, aby przez długi czas zachowały swoje właściwości i kolor.

Czy trzeba prać nowe pieluchy tetrowe i flanelowe?

Każda z pieluch wielorazowego użytku – tetrowych, bambusowych czy flanelowych – wymaga odpowiedniego przygotowania przed pierwszym użyciem. Brak wstępnego prania co prawda nie zaszkodzi Twojemu dziecku, ale nie pozwoli Ci wykorzystać wszystkich właściwości tetry lub innych naturalnych materiałów.

Musisz wiedzieć, że naturalne włókna dopiero z czasem osiągają maksymalny stopień chłonności. Po kilku praniach (zwykle wystarczy 6–7 cykli) „puchną” i zwiększają swoją porowatość, co pozwala im lepiej absorbować płyny. Kilkukrotne pranie pieluch tetrowych przed pierwszym użyciem umożliwi Ci osiągnięcie najwyższego gwarantowanego przez tkaninę stopnia chłonności. Bez takiego przygotowania pieluszka szybciej zacznie przeciekać i konieczna będzie jej częstsza zmiana.

Pranie pieluch tetrowych i flanelowych krok po kroku

Pranie pieluch flanelowych i tetrowych nie powinno nastręczać większych problemów, jeśli nie robisz tego ręcznie. W rzeczywistości, aby doprać pieluchy tetrowe i flanelowe oraz usunąć wszystkie nagromadzone na materiale drobnoustroje wystarczy pralka automatyczna i dobry detergent.

Jak prać pieluchy flanelowe i tetrowe? Zapoznaj się z naszym poradnikiem:

  1. Unikaj namaczania pieluch. Nie jest to konieczne i wcale nie ułatwia usuwania plam. Może przy tym być szkodliwe – w środowisku wodnym bakterie i grzyby namnażają się znacznie szybciej.
  2. Usuń grubsze zanieczyszczenia z pieluch. Przepłucz je pod bieżącą wodą lub spłucz zabrudzenia silnym strumieniem prysznica.
  3. Przepierz pieluchy w pralce na programie prania wstępnego i płukania z wirowaniem. Pozwoli Ci to pozbyć się resztek nieczystości.
  4. Przystąp do prania właściwego. Ustaw długi program prania dla bawełny.
  5. Jeśli woda zbyt mocno się pieni i masz wątpliwości, czy proszek do prania został dokładnie wypłukany, możesz jeszcze raz włączyć program płukania z wirowaniem.

Pamiętaj, że po praniu pieluchy tetrowe i flanelowe muszą dokładnie wyschnąć przed ponownym użyciem. Jeśli nie masz możliwości suszenia ich na słońcu, powieś je na suszarce do prania ustawionej w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Unikaj przy tym suszenia pieluch bezpośrednio na kaloryferze – jest to dopuszczalne tylko w awaryjnych sytuacjach. Nie ma natomiast przeszkód, aby pieluchy tetrowe po praniu wysuszyć w suszarce bębnowej.

Pranie pieluch tetrowych i flanelowych – jakich detergentów używać?

Pranie pieluch tetrowych może odbywać się w temperaturze nawet 95°C bez szkody dla tkaniny. Niestety, jest to temperatura zbyt wysoka dla delikatniejszej flaneli – szybciej pojawiają się na niej zmechacenia i przetarcia.

Zatem w jakiej temperaturze prać pieluchy tetrowe i flanelowe? Aby zapewnić nieskazitelną czystość obu rodzajów materiałów, najlepiej wyprać je w temperaturze 60°C i długim cyklu prania. Najważniejsze jest jednak to, jaki detergent wybierzesz. Przed zakupem zwracaj uwagę, czy zawiera:

  • mniej niż 5% mydła – środek ten może osadzać się na włóknach tkaniny;
  • dużą ilość środków powierzchniowo czynnych;
  • środki wybielające – uważaj jednak, aby były to wybielacze utleniające, a nie bazujące na chlorze lub środkach wybielających optycznie (oblepiają one włókna i mogą podrażniać skórę dziecka).

Istotna jest zawartość środka TAED. Jest to kombinacja kilku związków chemicznych – nadtlenków oraz tetraacetyloetylenodiaminy. Taka mieszanka ma właściwości wybielające, biobójcze oraz dezodoryzujące. Wykorzystanie proszków do prania z TEAD umożliwia zniszczenie bakterii, pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i usunięcie uporczywych plam już w temperaturze 40°C. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to składnik coraz częściej używany przez producentów produktów do prania. Znajdziesz go przede wszystkim w środkach do prania białych tkanin od marek: Ariel, Biały Jeleń, Bryza, Dalli, Frosh czy Persil.

Musisz też pamiętać o tym, że niezalecane jest używanie naturalnych środków piorących, np. łupinek po orzechach. Co prawda nie są one szkodliwe dla skóry dziecka, ale zawierają dużo substancji (w tym olejków), które podczas prania pieluch flanelowych i tetrowych mogą osadzać się na włóknach i osłabiać je. Podobnie dzieje się w przypadku płynów do płukania – nagromadzenie środków zmiękczających na tkaninie sprawia, że traci ona swoje właściwości chłonne.

Czy pieluchy tetrowe trzeba wygotować?

Wygotowywanie pieluch tetrowych jest zbytkiem ostrożności, przynajmniej współcześnie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to praktyka, za pomocą której można było skutecznie usunąć mikroby bytujące na materiale, a tym samym zapobiec chorobom i zapaleniom skóry u dzieci. Niestety, ze szkodą dla tkaniny. Długotrwałe oddziaływanie temperatury wyższej niż 100°C na tkaninę sprawia, że włókna rozciągają się, a pielucha traci swoje właściwości chłonne.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak wygotować pieluchy tetrowe – nie zaprzątaj sobie tym głowy. Użycie odpowiedniego środka do prania w połączeniu z odkażaczem przynosi równie dobre efekty, co wygotowywanie, a nie uszkadza tkaniny. W podobny sposób podejdź również do prasowania pieluch. Zrezygnuj z niego, jeśli nie jest ono konieczne.

Jak często prać pieluchy flanelowe i tetrowe?

Pranie pieluch tetrowych i flanelowych możesz robić w odstępach 2–3 dni, a nawet częściej, jeśli istnieje taka potrzeba. Nie czekaj, aż zapełnisz kosz, w którym lądują zabrudzone pieluszki. W ten sposób plamy na materiale utrwalają się (później mogą okazać się niemożliwe do usunięcia) i osłabiają materiał, a dodatkowo w szybkim tempie namnażają się na nim bakterie. W praktyce – gdy używasz wyłącznie pieluch tetrowych – konieczne może być nawet codzienne pranie.

Produkty do prania bezpieczne dla dzieci dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="352" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium