kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Jak często robić maseczki? Opracuj właściwy plan pielęgnacji twarzy
Jak często robić maseczki? Opracuj właściwy plan pielęgnacji twarzy

Jak często robić maseczki? Opracuj właściwy plan pielęgnacji twarzy

 

Nawet dobroczynne substancje kosmetyczne mogą mieć zły wpływ na kondycję Twojej skóry. Jeśli dostarczasz ich zbyt dużo, możesz osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego. Reguła ta dotyczy także masek na twarz. Ich częste używanie jest kuszące, zwłaszcza jeśli masz wymagającą i problematyczną skórę, ale może zaburzać jej naturalną równowagę i naruszać barierę hydrolipidową. Dlatego warto wiedzieć, jak często robić maseczki na twarz.

Na czym opiera się działanie maseczek do twarzy?

Jeśli szukasz bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, jak często robić maseczki, możesz jej nie znaleźć. Na rynku dostępnych jest tyle różnych rodzajów i formuł kosmetyków ukierunkowanych na różne problemy skórne, że jednoznaczne wskazanie, jak często używać maseczek do twarzy może być mylące, a nawet szkodliwe.

Każdy z dostępnych rodzajów maseczek do twarzy oparty jest na innych składnikach i działa w inny sposób. Dlatego częstotliwość stosowania dla większości z nich będzie różna. Jeśli chcesz wiedzieć, co ile dni stosować maseczki, musisz wcześniej zapoznać się ze specyfiką tych kosmetyków.

Maseczki do twarzy mogą działać na trzy różne sposoby:

  • dostarczenie składników odżywczych – emolientów, protein czy humektantów – do naskórka lub w głębsze warstwy skóry, jeśli cząsteczki zastosowanych w maseczce związków chemicznych są na tyle małe, że mogą penetrować skórę;
  • stworzenie warstwy okluzyjnej na skórze, która zapobiega utracie wilgoci i ogranicza szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych;
  • oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń, martwego naskórka lub toksyn.

Naturalnie, wiele z maseczek łączy w sobie przynajmniej dwa sposoby działania – zależy to od specyfiki głównego składnika lub połączenia tychże substancji.

Co ile dni można nakładać maseczkę do twarzy?

Maseczki do twarzy zazwyczaj różnicuje się nie ze względu na sposób działania, a na efekt ich regularnego stosowania. W związku z tym najczęściej możemy spotkać się z maseczkami: odżywczymi, nawilżającymi, redukującymi zmarszczki, złuszczającymi i oczyszczającymi.

Jak często można stosować maseczki do twarzy, biorąc pod uwagę ich rodzaj?

Maseczki przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe

Zazwyczaj te zawierają dużo substancji aktywnych (witamin, kolagenu, antyutleniaczy, karotenoidów), ale także działających okluzyjnie olejków. Są więc dość treściwe i już podczas jednej aplikacji dostarczają skórze bardzo dużą ilość składników aktywnych. Nagromadzenie tych substancji na skórze może zaburzać prawidłowe złuszczanie się naskórka i obciążać. Z tego powodu optymalna częstotliwość ich stosowania to 1–2 razy w tygodniu.

Maseczki nawilżające

Zawierają głównie humektanty – wyciągi z aloesu, nagietka, roślin śluzowych, kwas hialuronowy czy glicerynę. Składniki te nie tworzą warstwy ochronnej na skórze, ale bezpośrednio ją nawilżają i pomagają wiązać wodę w naskórku. Zwykle nie mają właściwości komedogennych i aknegennych, dzięki czemu można stosować je częściej – nawet 2 lub 3 razy w tygodniu.

Maseczki złuszczające

Za działanie peelingujące najczęściej odpowiadają alfa-hydrokwasy (AHA) oraz beta-hydrokwasy (BHA). Substancje te skutecznie usuwają martwy naskórek, ale działają też podrażniająco (jest to sposób na pobudzenie odnowy skóry), dlatego zazwyczaj zaleca się używanie ich zaledwie raz w tygodniu.

Maseczki oczyszczające

Głównymi składnikami w tego typu maseczkach jest najczęściej węgiel aktywowany, glinki lub algi. Wszystkie z nich mają zdolność pochłaniania zanieczyszczeń i toksyn znajdujących się w porach. Mogą jednak wysuszać skórę, ponieważ absorbują także produkowane przez nią sebum – jej naturalną warstwę ochronną. Jeśli masz skórę normalną, możesz stosować takie maseczki 1 lub 2 razy tygodniowo.

Maseczki rozjaśniające

Skutecznie usuwają przebarwienia. Częstotliwość ich stosowania zależy od tego, jakie składniki aktywne zostały w nich użyte. Jeśli są to wyciągi pobudzające produkcję nowych komórek skóry (ekstrakty z żeń-szenia lub lukrecji) lub utleniające (witamina C, kurkuma), które nie podrażniają zbytnio skóry, maseczek można używać 1–2 razy w tygodniu. Stosowanie maseczek rozjaśniających z enzymami roślinnymi (ekstrakty z ananasa lub papai) najlepiej ograniczyć do 1 aplikacji w tygodniu, chyba że jednocześnie zawierają składniki uspokajające lub nawilżające.

Jak często stosować maseczki do twarzy w różnych formach?

Maski dostępne są w różnych formach: płachtach nasączonych płynem, proszku do rozrobienia z wodą, kremie lub żelu. Możesz spotkać także maseczki peel-off, które zastygają na twarzy w elastyczną warstwę, a po kilkunastu minutach maskę „odrywa” się od skóry. Czy ma to jakiś wpływ na to, jak często stosować maseczki? Raczej nie, choć zaleca się dużą ostrożność przy stosowaniu maseczek peel-off. Jeśli kosmetyki te powodują podrażnienie – stosuj je nie częściej niż raz w tygodniu lub w ogóle ich nie używaj.

Najwięcej o tym, ile razy w tygodniu można nakładać maseczki na twarz, powie Ci Twoja skóra. Skrupulatnie obserwuj jej reakcje na konkretny typ kosmetyku i dostosuj do tego częstotliwość jego używania. To najlepszy sposób na określenie, czego i jak często potrzebuje Twoja skóra.

Maseczki dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="389" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
{nocache:3081be678fd73a17d78b4fc47a692027#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium