kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Czy pieluchomajtki można odpisać od podatku? Sprawdź przepisy na 2022 rok!
Czy pieluchomajtki można odpisać od podatku? Sprawdź przepisy na 2022 rok!

Czy pieluchomajtki można odpisać od podatku? Sprawdź przepisy na 2022 rok!

 

Wiele osób opiekujących się obłożnie chorymi lub niepełnosprawnymi zastanawia się, czy pieluchomajtki można odliczyć od podatku. W takich przypadkach pieluchomajtki dla dorosłych są nieodzowne, aby zapewnić niezbędny komfort i odpowiedni poziom higieny chorego. Są też niestety dość kosztowne, jeśli zliczyć wydatki z całego roku. Jakakolwiek pomoc finansowa jest więc bardzo wskazana. Czy zatem możliwe jest odliczenie pieluchomajtek w PIT jako zaopatrzenia medycznego?

Polskie prawo przewiduje dwa sposoby finansowania tych produktów: refundację NFZ oraz odliczenie pieluchomajtek od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Zobacz, komu przysługują oba te rozwiązania.

Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja NFZ

Jeśli Ty lub Twój podopieczny cierpicie na nietrzymanie moczu, możesz skorzystać z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundacja udzielana przez tę instytucję przysługuje osobom, u których nietrzymanie moczu jest następstwem innego schorzenia lub wady.

Z refundacji NFZ na pieluchomajtki mogą skorzystać osoby:

  • leczące się onkologicznie, geriatrycznie lub urologicznie;
  • z chorobami neurologicznymi;
  • upośledzone umysłowo;
  • cierpiące na zespół otępienny;
  • mające wady wrodzone dolnych dróg moczowych;
  • cierpią na pourazowe nietrzymanie moczu.

Od 1 grudnia 2021 r. maksymalna kwota refundacji na pieluchomajtki wynosi 1,70 zł za sztukę, nie więcej jednak niż 70% wartości produktu. Na zakup w pełni refundowany przez NFZ mogą liczyć wyłącznie osoby represjonowane, inwalidzi wojskowi oraz inwalidzi wojenni.

Aby skorzystać z refundacji, musisz uzyskać stosowne zlecenie na zakup pieluchomajtek (kod 1.01) od uprawnionej do tego osoby. Może to być pielęgniarka, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz pediatra lub lekarz specjalista, pod którego opieką pozostaje pacjent. Zlecenie może być wystawione maksymalnie na rok i zachowuje ważność przez 6 miesięcy. Nie musi być zrealizowane osobiście przez pacjenta lub jego pełnomocnika. Wystarczy, że osoba odbierająca pieluchomajtki potwierdzi ten fakt swoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem PESEL.

Ulga rehabilitacyjna na pieluchomajtki i pieluchy w 2022 r.

Innym rodzajem pomocy jest odliczenie pieluchomajtek od podatku. Każdy czynny podatnik ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli jest osobą z niepełnosprawnością lub takową się opiekuje. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to pierwszy rok, w którym pieluchomajtki i pieluchy dla osoby dorosłej mogą zostać odliczone w PIT. Dotychczas nie były one kwalifikowane ani jako zaopatrzenie medyczne.

W 2022 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej na pieluchomajtki oraz inne wyroby chłonne (majtki, wkłady anatomiczne, podkłady) będzie można skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na pieluchomajtki. Maksymalnie od podatku można odpisać 2280 zł – każdy wydatek ponad ten limit musisz sfinansować z własnej kieszeni.

Nie zapominaj też, że z odpisu od podatku możesz skorzystać wyłącznie wtedy, gdy dysponujesz fakturami imiennymi wystawionymi na osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobę mającą na utrzymaniu niepełnosprawnego. Może to być:

  • współmałżonek;
  • dzieci (również przysposobione);
  • pasierbowie;
  • rodzice i teściowie;
  • rodzeństwo.

Ponadto, jeśli korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej przysługującej osobie pozostającej na Twoim utrzymaniu, dochody tej osoby nie mogą przekroczyć pewnego progu finansowego. Skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej jest możliwe tylko wtedy, gdy roczne dochody osoby z niepełnosprawnością nie przekraczają dwunastokrotności wysokości renty socjalnej. Do dochodów nie zaliczają się alimenty oraz świadczenia pielęgnacyjne.

Ważne! Nie możesz odliczyć od podatku pieluchomajtek zakupionych z refundacją NFZ lub innym dofinansowaniem w pełnej kwocie. Instytucje, których pomoc finansowa wyklucza możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej na pieluchomajtki, to m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zakładowe fundusze rehabilitacji, a także zakładowe fundusze aktywności. Jednakże w przypadku, gdy poniesione na zakup pieluchomajtek wydatki były wyższe niż kwota dofinansowania, możesz odpisać różnicę kosztów od podatku.

Jak odliczyć pieluchomajtki w PIT?

Odliczenia pieluchomajtek od podatku dokonujesz w rocznym zeznaniu podatkowym, w którym musisz wpisać rodzaj ulgi, podstawę jej przysługiwania, a także wysokość poniesionych wydatków i łączny odpis od podatku. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić lub boisz się, że niewłaściwie wypełnisz PIT, możesz skorzystać z jednego z automatycznych programów do zeznań podatkowych. W większości są to programy proste i intuicyjne, wyposażone w interfejs, który przez całą procedurę przeprowadzi Cię krok po kroku.

Skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej na pieluchomajtki nie jest skomplikowane i nie wiąże się z wieloma formalnościami. W odróżnieniu od refundacji NFZ nie wymaga starania się o uzyskanie zlecenia lub innych dokumentów (poza fakturami za zakupy). Dobrze mieć więc w pamięci, że jest to opcja dostępna już od przyszłego roku. Niestety, nie jest to informacja wystarczająco dobrze nagłośniona w masowych mediach, przez co wiele osób może nie być świadomych istnienia takiej możliwości.

Pieluchomajtki dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="894" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
{nocache:905304b2c9636f6c88624d523d8d82a0#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium