kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Czy mole ubraniowe gryzą ludzi i są groźne dla Twojego zdrowia?
czy mole ubraniowe gryzą ludzi

Czy mole ubraniowe gryzą ludzi i są groźne dla Twojego zdrowia?

 

Siedlisko jakichkolwiek insektów w domu wymaga podjęcia zdecydowanych. Dotyczy to również moli ubraniowych, które bytują w szafach, szufladach i innych miejscach do przechowywania odzieży. Niewątpliwie są to szkodniki, które – jeśli pozwolić im się rozmnożyć – szybko zrujnują Twoją garderobę. Czy jednak są szkodliwe dla Twojego zdrowia? I czy mole ubraniowe gryzą ludzi? Z reguły nie uważa się tych owadów za niebezpieczne, ale w niektórych sytuacjach zapach ludzi może je przyciągać. Sprawdź zatem, kiedy mole mogą być potencjalnie groźne.

Czym żywią się mole ubraniowe?

Istnieją cztery fazy rozwojowe moli ubraniowych: jaja, larwy, poczwarki oraz stadium finalne. Co ciekawe, tylko jedna z nich może się pożywiać i nie jest to osobnik dorosły. Te niewielkie żółte insekty, osiągające zwykle od 5 do 10 mm długości i wyglądem przypominające ćmę, nie mają przystosowanego do jedzenia aparatu gębowego. W naturze spełniają one wyłącznie funkcję prokreacyjną i po złożeniu jaj umierają.

Stałego dostępu do pożywienia wymagają natomiast larwy mola ubraniowego. To małe, zazwyczaj kilkumilimetrowe, białe robaczki. Łatwo je więc przeoczyć, zwłaszcza jeśli zalęgną się w fałdach jasnych ubrań, pościeli, kieszeniach płaszczy lub w środku tapicerek meblowych.

Co stanowi pożywienie moli ubraniowych? To przede wszystkim:

  • naturalne włókna pochodzenia zwierzęcego: wełna, jedwab, futro;
  • sierść zwierząt domowych;
  • włosy;
  • pióra.

Mole unikają raczej tkanin syntetycznych, bawełny czy lnu. Nie zostawią ich jednak w spokoju, jeśli są zabrudzone substancjami organicznymi. Przyciągają je wydzieliny ludzkiego ciała, które są bogatym źródłem witamin z grupy B oraz związków azotowych. Są to m.in. pot, mocz oraz krew. Nie zawsze będzie to jednak oznaczać, że mole gryzą ludzi.

Czy mole gryzą ludzi?

Odpowiedź na pytanie, czy mole gryzą, w większości przypadków brzmi „nie”. Nawet żarłoczne larwy tych owadów nie traktują ludzi jako źródła pożywienia.

W gruncie rzeczy przypadki ukąszenia przez te insekty zdarzają się niezmiernie rzadko i tylko w odpowiednich warunkach. Może mieć to miejsce szczególnie wtedy, gdy zalęgną się w jedwabnej pościeli i pozostaną niezauważone. W nocy przyciąga je zapach potu i może się zdarzyć, że żerując na nim, spróbują ukąsić Cię w nocy. Nie martw się jednak. System gryzący larw moli nie jest przystosowany do gryzienia ludzi i nie są one w stanie uszkodzić naskórka. Dlatego mole z reguły zadowolą się żerowaniem na włóknach pościeli, która w trakcie snu nasiąknie potem.

Mole ubraniowe a ich szkodliwość dla zdrowia

Mimo że mole nie gryzą ludzi, nie są one obojętne dla Twojego zdrowia. Jeśli cierpisz na alergie, możesz doświadczać zaostrzenia objawów. Niestety, dla alergików groźne są zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy.

Choć mole ubraniowe raczej nie są nosicielami chorób, to na ich ciele mogą znajdować się grzyby oraz inne patogeny. Problemy alergiczne powodują również wytwarzane przez larwy substancje ułatwiające trawienie pokarmów. Kontakt z tą wydzieliną może być przyczyną pojawiania się zaczerwienień i małych, czerwonych guzków na skórze.

Obecność dorosłych osobników moli może być natomiast groźna dla osób z alergiami oddechowymi. Skrzydła moli odzieżowych pokryte są drobnymi łuskami, które w trakcie lotu odrywają się i unoszą w powietrzu. Wdychanie ich może mieć wpływ na odczuwanie ogólnych objawów pojawiających się u osób uczulonych na kurz.

Jak skutecznie pozbyć się moli ubraniowych?

Jeśli zauważysz dorosłe osobniki moli w domu, musisz podjąć jak najszybsze działania. Nie zawsze jesteś w stanie określić, czy już złożyły jaja – są one tak niewielkie, że łatwo je przeoczyć. Podejmij więc działania prewencyjne:

  • wypierz tkaniny w temperaturze przynajmniej 60°C;
  • dokładnie odkurz domowe tekstylia użytkowe i szafy;
  • skrop tapicerki, dywany i zasłony olejkiem lawendowym, cytrusowym lub cedrowym;
  • wymyj wnętrze szafy ciepłą wodą z octem;
  • zabezpiecz szafy, komody i inne miejsca do przechowywania ubrań żelami, kulkami lub zawieszkami na mole.

Jeśli obawiasz się, że owady mogły zalęgnąć się również w innych częściach mieszkania, sięgnij po specjalistyczne środki na mole. W zabezpieczeniu trudno dostępnych miejsc, tapicerek i dywanów pomoże Ci m.in. lawendowy spray na mole Soltex lub inny środek w aerozolu. Spryskaj nim problematyczne powierzchnie, zamknij pomieszczenie na 1–2 godziny, a następnie dokładnie je wywietrz.

Metody te pozwolą Ci szybko i skutecznie uwolnić się od moli ubraniowych. Jeśli dodatkowo podejmiesz działania zaradcze, pozbędziesz się tych insektów raz na zawsze. 

Produkty przeciw molom dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="786" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
{nocache:3081be678fd73a17d78b4fc47a692027#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium