kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Co przyciąga szerszenie? Skutecznie pozbądź się tych szkodników z ogrodu lub działki!
co przyciąga szerszenia

Co przyciąga szerszenie? Skutecznie pozbądź się tych szkodników z ogrodu lub dział

 

Ukąszenie szerszenia może być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad pszczeli. Nawet u zdrowego człowieka kilka użądleń tych insektów może spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Pomimo że są to owady zapylające i z reguły mniej agresywne niż osy, ich obecność w pobliżu domu może stanowić spore niebezpieczeństwo. Z tego powodu warto wiedzieć, co przyciąga, a co odstrasza szerszenie i w jaki sposób można z nimi walczyć.

skuteczne środki na komary i kleszcze

Co przyciąga szerszenie i dlaczego są one takie groźne?

Naturalnym siedliskiem szerszeni są lasy liściaste, rzadziej mieszane. Owady te zakładają gniazda w dziuplach drzew oraz w ich koronach. Włókno drzewne wykorzystują również do budowy siedzib na strychach czy pod dachami.

Szerszenie pojawią się więc w Twoim ogrodzie, jeśli znajdują się w nim drzewa. W innych przypadkach mogą zostać zwabione w pobliże ludzkich siedzib, ale są to raczej sytuacje rzadkie i jednostkowe. Nie musisz więc przesadnie obawiać się tych owadów, zwłaszcza że z reguły nie atakują bez powodu, a w warunkach domowych trudno sprowokować je do agresji.

Problem z tymi insektami przybiera znaczne rozmiary, jeśli w Twoim ogrodzie lub na działce znajdą idealne warunki do zasiedlenia. Co przyciąga szerszenie? To najczęściej:

  • Słodkie zapachy – przede wszystkim owoce, najczęściej już nadgniłe. Wśród owoców, które upodobały sobie te owady, należy wymienić winogrona, jabłka, gruszki i wiśnie. Jeśli zastanawiasz się, jak zwabić szerszenia, to wykorzystanie jego głównego pożywienia jako przynęty sprawdzi się najlepiej.
  • Zapach żywicy niektórych drzew, w szczególności bzów, brzóz, wierzb i jesionów.
  • Światła w domu – podobnie jak inne owady, także szerszenie są wabione przez źródła światła w ciemności.
  • Otwarte źródła wody – fontanny, zbiorniki na deszczówkę, beczki.
  • Składowiska rozkładającego się drewna na terenie działki.

Może się też zdarzyć, że znajdziesz szerszenie w ziemi, np. w opuszczonych norach innych zwierząt. W takim przypadku niestety każdy ruch na powierzchni szerszenie traktują jako zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, a w efekcie stają się agresywne. Są więc niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. 

Jakich zapachów nie lubią szerszenie?

Szerszenie, podobnie jak wiele innych owadów i pajęczaków, nie lubią intensywnych zapachów drzew liściastych oraz cytrusów. W podobny sposób działa na nich lawenda.

Do zwalczania szerszeni możesz więc wykorzystać szereg naturalnych specyfików. Sprawdzi się mocny napar z odstraszającej substancji, mikstura wody z olejkami eterycznymi, a nawet rozgniecione ziarna niektórych przypraw.

Czego najbardziej boją się szerszenie? Skutecznie działają:

  • prażone ziarna kawy lub ciepły wywar z niej;
  • czosnek;
  • rozdrobnione goździki;
  • rozkrojone i rozlokowane w pobliżu okien owoce cytrusowe lub ich skórki – zwłaszcza pomarańcze i cytrusy;
  • olejki eteryczne z melisy, mięty, bazylii, tymianku, goździków lub eukaliptusa.

Prawdopodobieństwo pojawienia się szerszeni w domu zmniejszysz, jeśli ogród obsadzisz roślinami, których nie lubią szerszenie. Oprócz wymienionych wcześniej roślin, z których produkowane są olejki eteryczne, dobrze działają również bratki, pelargonie oraz piołun.

Czy domowe sposoby na szerszenie rzeczywiście działają?

Opisane wyżej domowe sposoby na szerszenie powstrzymują te owady przed osiedleniem się na Twoim terenie. Skuteczność ta znacznie spada, jeśli gniazdo szerszeni już istnieje lub, co gorsza, znajdziesz szerszenie w ziemi.

W takiej sytuacji słodkie pułapki owocowe i odstraszacze mogą okazać się niewystarczające. Niektóre z domowych sposobów na szerszenie mogą też przynieść więcej szkody niż pożytku. Metody takie jak odymianie gniazda drewnem o nielubianym przez szerszenie zapachu lub polewanie siedliska owadów wrzątkiem są równie nieskuteczne, co niebezpieczne. Takie postępowanie tylko rozsierdzi owady i sprawi, że będą zaciekle bronić swojej siedziby za pomocą żądeł.

Jak walczyć z szerszeniami, kiedy wszystkie metody zawiodą?

Czasami lepiej skorzystać z chemicznego oprysku lub piany na szerszenie. Ta ostatnia szczelnie zalepia gniazdo i lekko otumania owady.

Jak walczyć z szerszeniami za pomocą tej metody?

  1. Dokładnie spryskaj gniazdo szerszeni pianą. Upewnij się, że pokryła ona całą powierzchnię gniazda.
  2. Jak tylko piana zastygnie i przyjmie formę twardej skorupy, podejdź ostrożnie do gniazda i zakryj je czarnym, grubym workiem na śmieci.
  3. Powoli odczep gniazdo od drzewa lub budynku.
  4. Wynieś pakunek z dala od domu. Najlepiej jednak, jeśli gniazdo oddasz do utylizacji specjalistycznej firmie.

Pamiętaj, żeby zachować ostrożność. Do likwidacji gniazda szerszeni przystąp późnym wieczorem lub nocą, kiedy owady te są mniej nieaktywne. Załóż też odzież ochronną – grubą i nieprzylegającą do ciała. Włóż rękawiczki, wysokie buty, szal ochronny na szyję, a także kapelusz z moskitierą (lub materiałem, który może ją zastąpić).

Każdą czynność wykonuj cicho i spokojnie. Pod żadnym pozorem nie przesuwaj gniazda, nie trącaj go i nie zdejmuj, dopóki nie masz pewności, że piana zaschła na twardą skorupę. Jeśli się pospieszysz i chwycisz gniazdo wcześniej, możesz niechcący usunąć część na wpół zaschłego specyfiku i wypuścić rozwścieczone szerszenie.

Nie podejmuj się również wypłaszania lub usuwania szerszeni, jeśli masz uczulenie na ich jad! W takim przypadku wykonanie tego zadania zleć profesjonalnej firmie. Nie jest to droga usługa – w zależności od wielkości gniazda może kosztować od 200 do 350 zł. W tej cenie zawarta jest pewność, że wszystko zostanie wykonane z zachowaniem wszystkich zasad ostrożności.

Choć nie trzeba demonizować szerszeni i są one mniej groźne, niż się je przedstawia, to w ich obecności zawsze musisz zachować rozsądek. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, upewnij się, że nie będą one stwarzały zagrożenia dla Ciebie i innych osób.

Produkty na szerszenie dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="780" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
{nocache:905304b2c9636f6c88624d523d8d82a0#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium