kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Co oznacza filtr SPF w kosmetykach przeciwsłonecznych?
co oznacza filtr SPF w kosmetykach przeciwsłonecznych

Co oznacza filtr SPF w kosmetykach przeciwsłonecznych?

 

Produkty, które pomagają Twojej skórze zachować młodość i piękno na długie lata to nie tylko odżywcze balsamy, kremy czy olejki. Twoje starania pielęgnacyjne mogą pójść na marne, jeśli nie zapewnisz też swojej skórze należytej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. To właśnie promienie UVA i UVB odpowiedzialne są za fotostarzenie czy nadmierną pigmentację skóry. Jeśli nie będziesz stosować kremów oraz balsamów do opalania z filtrem przeciwsłonecznym, Twoja skóra szybko stanie się wysuszona i pojawią się na niej zmarszczki.

Aby wybrany kosmetyk mógł skutecznie chronić Cię przed słońcem, musisz wybrać taki z odpowiednim filtrem – oznaczonym symbolem SPF. Co to jest i jak wybrać właściwą wartość tego oznaczenia?

Co to jest SPF?

W ofercie różnych marek kosmetycznych możesz znaleźć kremy, spraye czy olejki z oznaczeniem SPF 15, SPF 20, a nawet SPF 50. Jakie są różnice pomiędzy tymi numerami?

Mówiąc ogólnie, SPF – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (ang. Sun Protection Factor) – informuje, w jaki sposób i na jak długo filtr przeciwsłoneczny zwiększa naturalną odporność Twojej skóry na promieniowanie słoneczne.

Liczba znajdująca się przy skrócie SPF oznacza, ile razy dłużej możesz bezpiecznie przebywać na słońcu po nałożeniu balsamu do opalania, niż gdyby byłoby to możliwe bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

UWAGA! Wbrew powszechnemu przekonaniu liczba znajdująca się obok oznaczenia SPF nie oznacza poziomu ochrony przed promieniowaniem UVB! Zwykło się uważać, że im wyższy jest ten wskaźnik, tym więcej promieni słonecznych jest w stanie unieszkodliwić kosmetyk przeciwsłoneczny. Tymczasem produkty z relatywnie niskim SPF mają niemal taką samą skuteczność jak produkty odznaczające się kilkukrotnie wyższą wartością tego faktora. W praktyce różnice pomiędzy różnymi kosmetykami nigdy nie wynoszą więcej niż kilka procent.

SPF 15, 30 i 50 – co oznaczają te cyfry?

Omawiane wcześniej wyjaśnienie, co oznacza SPF oraz zależności pomiędzy jego wartością a czasem przebywania na słońcu można łatwo wytłumaczyć na przykładach:

Przyjmijmy, że masz bardzo jasną karnację, włosy w kolorze blond i jasne oczy – zielone lub niebieskie. Załóżmy też, że po zaledwie 2-minutowej ekspozycji na słońce na Twojej skórze zaczynają pojawiać się zaczerwienienia. Prawdopodobnie jeszcze tego nie czujesz – objawy oparzeń ujawniają się dopiero po kilku godzinach – ale możesz mieć pewność, że Twoja skóra została już uszkodzona. Jeśli natomiast użyjesz kremu z filtrem SPF 20, czas bezpiecznego przebywania na słońcu zostanie wydłużony dwudziestokrotnie. W ten sposób możesz przebywać na słońcu przez 100 minut bez ryzyka oparzeń. Analogiczne, jeżeli na skórę nałożysz krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF 50, czas przebywania na słońcu możesz zwiększyć pięćdziesięciokrotnie.

Jak używać kosmetyków z oznaczeniem SPF?

Ważne jest, aby preparat z filtrem SPF nakładać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Rób to nawet częściej, niż wskazywałaby wartość filtra SPF. Dlaczego?

Filtry zastosowane we wszelkich balsamach, kremach czy olejkach przeciwsłonecznych nie są jednorodne. Funkcję ochronną mogą spełniać różne substancje o odmiennym od siebie działaniu. Możemy przy tym wyróżnić dwie główne grupy filtrów:

  • filtry chemiczne – są to substancje, które wnikają w głąb skóry, gdzie mają za zadanie pochłaniać promieniowanie słoneczne i zamieniać je w ciepło;
  • filtry fizyczne lub mineralne – osadzają się na powierzchni skóry i tworzą na niej fizyczną zaporę przed promieniowaniem; można powiedzieć, że działają jak lustro odbijające promienie słoneczne.

Każdy z tych filtrów ma inne właściwości i inaczej reaguje ze skórą. Jedne uwalniane są z niej krócej, inne dłużej. Odmienny mają również współczynnik ścieralności. Oczywiście nie bez znaczenia jest również kondycja Twojej skóry – im jest ona mniej odżywiona i suchsza, tym szybciej traci ochronę przeciwsłoneczną.

Jeśli więc spędzasz wiele godzin na słońcu, aplikuj kosmetyk przeciwsłoneczny co 2–3 godziny. Dobrze jest również nałożyć nową porcję balsamu przeciwsłonecznego tuż po każdym kontakcie z wodą. Na rynku istnieje co prawda mnóstwo wodoodpornych olejków do opalania, ale nie oznacza to, że są one niezmywalne. Wręcz przeciwnie – po kontakcie z wodą są w stanie utrzymać skuteczność nie większą niż kilkanaście lub kilkadziesiąt procent skuteczności pierwotnej. Daje Ci to czas, aby spokojnie wyjść z wody i bez pośpiechu nałożyć dodatkową warstwę kosmetyku.

Kremy i emulsje do opalania dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="634" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium