kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Co nałożyć najpierw – peeling czy maseczkę? Pielęgnuj twarz właściwie!
Co nałożyć najpierw – peeling czy maseczkę? Pielęgnuj twarz właściwie!

Co nałożyć najpierw – peeling czy maseczkę? Pielęgnuj twarz właściwie!

 

Prawidłowa pielęgnacja twarzy wymaga dużo wysiłku i czasu. Aby uzyskać efekt świetlistej, miękkiej i czystej skóry, musisz skupić się nie tylko na wyborze produktów odpowiednich dla Twojej cery, ale też opracowaniu właściwej rutyny pielęgnacyjnej. Nie powinna ona składać się tylko z oczyszczania i nawilżania, ale też dodatkowych czynności – wykonania peelingu czy nałożenia maseczki. Czy wiesz, który z tych zabiegów wykonać najpierw? Peeling czy maseczkę?

Dowiedz się, jaką rolę pielęgnacyjną odgrywają obie te czynności i jak mogą pomóc Ci uzyskać wymarzoną kondycję skóry.

Role peelingu i maseczki w codziennej pielęgnacji twarzy

Peeling i maseczki na twarz to nieodzowne kroki świadomej pielęgnacji. Produkty te spełniają różną funkcję pielęgnacyjną, choć rzeczywiście jeden może wzmacniać działanie drugiego i z reguły zaleca się ich łączne stosowanie.

Peeling jest kosmetykiem, który pomoże Ci oczyścić twarz z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Większość tego typu kosmetyków nie zawiera detergentów (nawet tych najłagodniejszych), dlatego nie powinny być stosowane jako zamiennik żelu do mycia twarzy. Przez brak środków powierzchniowo czynnych peelingi nie mogą dokładnie usuwać wyprodukowanego przez skórę sebum, gromadzącego się na niej kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Peeling oczyszcza cerę w innych sposób – poprzez złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu odsłania pory skóry i pozwala je skutecznie oczyścić, a dodatkowo stymuluje odnowę komórek. Skóra, która pozbawiona jest martwej warstwy naskórka, może „oddychać”, jest lepiej dotleniona i ukrwiona, a dzięki temu dobrze chłonie wszystkie dostarczane jej substancje odżywcze.

Za pomocą peelingu możesz złuszczać skórę na dwa sposoby:

  • Mechanicznie – w peelingu mechanicznym znajdują się małe, ostre drobinki, które zdzierają martwy naskórek. Zwykle są to substancje organiczne – łupinki orzecha, pestek lub nasion roślin, a także cukier czy zmielone ziarna kawy. Wiele czołowych marek stosuje również mikrokapsułki z kosmetykami, które pękają pod naciskiem twoich dłoni i uwalniają substancje odżywcze bezpośrednio na oczyszczoną skórę.
  • Enzymatyczne – tego rodzaju peelingi usuwają martwy naskórek poprzez jego rozpuszczanie za pomocą substancji chemicznych. Ich największą zaletą jest to, że nie powodują uszkodzeń poprzez zbyt mocne lub energiczne pocieranie twarzy. Peelingi enzymatyczne wystarczy tylko nałożyć na twarz i zmyć po kilku lub kilkunastu minutach.

Zadaniem maseczek do twarzy jest natomiast kondycjonowanie skóry. Mówiąc krótko – maseczka powinna wzmocnić i odżywić skórę lub rozwiązać jej problemy. W zależności od użytych składników maseczki mogą nawilżać, rozjaśniać cerę, zmiękczać, odżywiać, wygładzać lub usuwać z niej toksyny.

Co powinno się nakładać najpierw – peeling czy maseczkę?

Zrozumienie zasad działania omówionych w poprzednim akapicie produktów pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie, co powinno zostać nałożone najpierw – peeling czy maseczka. Odpowiedź wydaje się oczywista: w pierwszej kolejności należy wykonać peeling, a dopiero potem nałożyć dostosowaną do potrzeb skóry maseczkę.

Odsłonięty po peelingu młody naskórek lepiej chłonie składniki odżywcze, a zabieg przynosi widoczniejsze efekty. Twoja skóra szybko odzyska utracony blask, stanie się wygładzona, jędrniejsza i bardziej sprężysta.

Jest to kolejność, której nigdy nie należy odwracać. Peeling nałożony bezpośrednio po wykonaniu maseczki po prostu usunie ze skóry wszystkie dobroczynne składniki. I odwrotnie – maseczka nałożona na nieoczyszczoną peelingiem skórę nie spełni swojego zadania i żaden sposób nie poprawi stanu cery. Co więcej, może jej poważnie zaszkodzić. Jeśli maseczkę nałożysz na nieoczyszczoną peelingiem twarz, wszystkie zanieczyszczenia pozostaną na niej i zablokują pory skóry. W efekcie na Twojej twarzy często zaczną pojawiać się wypryski i niedoskonałości, a cera nabierze niezdrowego kolorytu.

Czy po peelingu enzymatycznym można nałożyć maseczkę?

W większości przypadków nie ma przeciwwskazań, żeby po peelingu enzymatycznym nałożyć maseczkę. Jest to nawet wskazane – maseczka doskonale złagodzi wszystkie podrażnienia i zabezpieczy młody naskórek przed czynnikami zewnętrznymi oraz wnikaniem zanieczyszczeń w pory skóry.

Przypadków, w których nie należy łączyć peelingu enzymatycznego z maseczką, jest kilka:

  1. Po peelingu enzymatycznym zwykle nie powinno się nakładać glinkowych lub węglowych maseczek oczyszczających. Ich działanie opiera się na absorpcji zanieczyszczeń z powierzchni skóry, a razem z nimi także wilgoci. Maseczki nałożone po peelingu enzymatycznym mogą więc wysuszać skórę, a nawet powodować jej pękanie.
  2. Zrezygnuj z maseczek zawierających kwasy AHA lub BHA, które dodatkowo podrażnią skórę.
  3. Podrażnienia mogą wywołać także maseczki zawierające substancje rozgrzewające takie jak cynamon lub kurkuma.

Pamiętaj, że jeśli po peelingu Twoja skóra jest mocno zaczerwieniona i piecze, lepiej w ogóle zrezygnować z maseczki. W takim przypadku zadbaj o odpowiednie nawilżenie.

Najlepiej nałożyć na skórę grubą warstwę kwasu hialuronowego w niskim stężeniu – powyżej 4% ma on właściwości złuszczające i może jeszcze pogłębić podrażnienie. Dobre działanie w tym zakresie wykazuje także żel aloesowy lub kolagenowy – to substancje hydrofilowe, które wiążą wodę w naskórku. Na koniec nałóż treściwy krem lub olejek, aby zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci. W ten sposób szybko pozbędziesz się podrażnień, a Twoja skóra powróci do równowagi.

Maseczki dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="389" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
{nocache:4f56e562beae9c2a1f630e81b298c18c#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium