kontakt@drogeriaestrella.pl

Producenci
Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Zobacz, jakie sposoby działają najlepiej
co jest dobre na oparzenia słoneczne sprawdź sposoby

Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Zobacz, jakie sposoby działają najlepiej

 

Latem oparzenia słoneczne są dość powszechne. Po kilku godzinach stałej ekspozycji na słońce – zwłaszcza bez środków ochrony w postaci kremów z filtrem – mogą pojawić się tego dokuczliwe skutki. Najczęstszymi konsekwencjami zbyt długiego opalania są zaczerwienienia, pieczenie, ból i pęcherze na skórze. Co zrobić, jeśli się pojawią? Przede wszystkim jak najszybciej zaaplikować środki łagodzące, które zregenerują skórę i zlikwidują pieczenie. Przeczytaj, czym załagodzić poparzenia słoneczne, aby rekonwalescencja była możliwie najkrótsza i najmniej dolegliwa.

Co jest najlepsze na oparzenia słoneczne? Wybierz sprawdzone kosmetyki

Nie chcesz eksperymentować z domowymi specyfikami? Wolisz sprawdzone, szybkie rozwiązania? Metody na oparzenia słoneczne nie muszą być skomplikowane! Bardzo dobre efekty osiągniesz, stosując ogólnodostępne balsamy, maści lub spraye. Są one bogate w składniki odżywcze, które szybko łagodzą podrażnienia i regenerują skórę, nawet jeśli pojawiły się już na niej pęcherze.

Co jest dobre na poparzenia słoneczne?

  • Kojące żele z aloesem – chłodzą i koją podrażnienia spowodowane słońcem, a do tego silnie nawilżają i odżywiają skórę. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, wybierz preparaty oparte na naturalnych składnikach, np. Alphanova Sun lub żel aloesowy Holika Holika. Takie środki wnikają głęboko w tkanki skóry i pobudzają ją do regeneracji.
  • Mgiełki chłodzące – najczęściej zawierają składniki takie jak pantenol, glicerol i alantoina. Działają silnie łagodząco i szybko przynoszą ulgę w bólu, a dodatkowo nawilżają podrażnioną skórę. Jednym z najczęściej polecanych kosmetyków tego typu jest mgiełka Ice Cold od firmy Bielenda. Może być stosowana również na mocne poparzenie słoneczne.
  • Silnie nawilżające żele – ich formuła oparta jest przede wszystkim na kwasie hialuronowym oraz pantenolu. Często zawierają też dodatkowo substancje takie jak glicerol czy alantoina, np. krem Bielenda Bikini.
  • Pantenol w sprayu lub w piance – najczęściej wzbogacony jest witaminą B5, która wspiera regenerację naskórka. W wysokich stężeniach szybko łagodzi podrażnienia, zapewnia najwyższe nawilżenie naskórka i zwiększa elastyczność skóry. Warte wspomnienia jest także delikatne działanie chłodzące preparatu. Dzięki temu po jego zastosowaniu szybko odczujesz komfort.

Do codziennej pielęgnacji podrażnionej po poparzeniu słonecznym skóry włącz również delikatne środki do mycia. Nie powinny one zawierać mydła ani silnych detergentów takich jak SLS. Wybieraj te mocno nawilżające i odżywcze – z mleczkiem kokosowym lub owsianym, kwasem hialuronowym, aloesem i innymi substancjami nawilżającymi.

Jeśli natomiast chodzi o balsamy i kremy do ciała, ulgę na poparzenia słoneczne przyniosą Ci kosmetyki zawierające: witaminy A i E, olejek migdałowy, proteiny mleczne, kwas mlekowy, wosk pszczeli, mocznik, a także ekstrakty z rumianku i nagietka.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Gotowe preparaty na oparzenia są najwygodniejsze w aplikacji. Zwykle też mają bardzo lekką konsystencję. Szybko nałożysz preparat na skórę, bez konieczności pocierania czy wmasowywania. Nie oznacza to jednak, że domowe sposoby na oparzenia słoneczne są nieskuteczne. Metody te wymagają odrobinę więcej wysiłku i czasu, ale mogą przynieść Ci wyraźną ulgę.

Jak pozbyć się oparzeń słonecznych domowymi metodami? Sprawdź kilka skutecznych metod.

  • Okłady ze świeżego mleka – obecny w nim kwas mlekowy działa kojąco na poparzenia słoneczne dekoltu czy twarzy, czyli tych części ciała, na których skóra jest najdelikatniejsza. Takie okłady możesz też z powodzeniem stosować na plecy czy nogi. Mleko zawiera witaminy A i E oraz wapń, które szybko regenerują skórę.
  • Okłady z ziemniaków – surowe ziemniaki nakładane na skórę zapobiegają powstawaniu pęcherzy, łagodzą zaczerwienienie i redukują opuchliznę. Za działanie łagodzące ziemniaków odpowiada skrobia. Taki okład możesz też bardzo łatwo przygotować. Po prostu zetrzyj ziemniaki na tarce i nałóż równomiernie na skórę na 15–20 minut.
  • Maska z maślanki – okłady z chłodnej maślanki (a także kefiru lub jogurtu) skutecznie ochładzają skórę i przywracają jej odpowiednie pH. Dzięki wysokiej zawartości witamin A i E, a także kwasu mlekowego, szybko regenerują tkanki, nawilżają i łagodzą podrażnienia. Maślankę możesz przykładać bezpośrednio na skórę lub za nasączać nią gazę.
  • Maska z ogórków i żelu aloesowego – oba te składniki wykazują silne działania nawilżające, regenerujące i łagodzące. Dobrze też chłodzą skórę, dzięki czemu przynoszą szybką ulgę w bólu i pieczeniu. Jak przygotować taką maskę? Zetrzyj ogórek na tarce z drobnymi oczkami i wymieszaj z żelem aloesowym w proporcji 1:1. Gotową mieszankę nałóż na skórę, a po około 15 minutach spłucz chłodną wodą.

Pamiętaj jednak, żeby nie stosować żadnego z tych sposobów na oparzenia słoneczne, jeśli masz uczulenie na którykolwiek ze składników. Przed aplikacją możesz wykonać test alergiczny. Nałóż odrobinę mieszanki na skórę w zgięciu łokcia i odczekaj przynajmniej godzinę. Jeśli nie pojawią się żadne negatywne reakcje skórne – swędzenie, pieczenie lub wysypka – możesz spokojnie wykorzystać jeden z przedstawionych domowych sposobów na oparzenia słoneczne.

Warto wspomnieć, że są to również dobre sposoby leczenia oparzeń słonecznych twarzy. Żadna z przedstawionych mieszanek nie podrażnia skóry, nie zapycha porów, nie powoduje powstawania zaskórników ani nie zakłóca złuszczania się skóry. Nie musisz więc obawiać się, że w jakiś sposób pogorszą one kondycję Twojej cery.

Jak szybko pozbyć się poparzeń słonecznych?

Leczenie oparzeń słonecznych domowymi sposobami nie będzie skuteczne, jeśli równolegle nie zadbasz o kondycję całego organizmu i nie będziesz chronić skóry przed dalszymi poparzeniami. Musisz też unikać kilku czynności, które mogłyby dodatkowo podrażnić zmienioną chorobowo skórę i pogłębić oparzenia.

Co robić na poparzenia słoneczne? Skorzystaj z kilku dodatkowych wskazówek.

  1. Nie wystawiaj skóry na słońce. Na co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu stosuj balsam przeciwsłoneczny z filtrem UVA/UVB z wysokim faktorem SPF.
  2. Nie kąp się w morzu – słona woda może podrażnić i wysuszyć skórę.
  3. Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu. Pij dużo wody i rozcieńczonych soków owocowych.
  4. Noś przewiewne, wykonane z gładkich materiałów ubrania.
  5. Stosuj lekkie, nieolejowe mgiełki do ciała, aby nawilżyć poparzoną skórę w ciągu dnia. Unikaj bezpośredniego przykładania lodu do poparzeń.
  6. Unikaj alkoholu.

Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych zasad, to uda Ci się pozbyć poparzeń słonecznych w ciągu kilku dni. Pamiętaj przy tym, że raz uszkodzone promieniowaniem UV głębokie warstwy skóry w pełni zregenerują się dopiero po kilkunastu miesiącach. Bardzo ważne jest zatem to, aby nie tylko leczyć oparzenia słoneczne, ale przede wszystkim im zapobiegać.

Produkty po opalaniu dostępne na DrogeriaEstella.pl - Sprawdź pełną ofertę »

[product category_id="640" limit="25" slider="true" onlyAvailable="true"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium